Wyzwania stojące przed twórcami placów zabaw

Producenci tworzący place zabaw mają przed sobą duże wyzwanie. Muszą oni wykonać miejsca z jednej strony atrakcyjne dla dzieci, bo przecież to dla nich one powstają, z drugiej być maksymalnie bezpieczne. Mnogość kolorów, uwielbianych przez maluchów, idzie więc w parze z odpowiednimi materiałami. Dzieci potrzebują też zróżnicowania, nie ma więc mowy o ograniczeniu do pewnego rodzaju urządzeń, pojawiają się więc zintegrowane zestawy zabawowe oraz poszczególne pojedyncze elementy. Każde z nich musi być starannie wykonane i przemyślane, aby zmieściła się tam odpowiednia ilość dzieci. Ważne jest też wykończenie jakościowe i wizualne.

Wyposażenie placów zabaw

place-zabawNa placach zlokalizowanych w różnych obszarach znaleźć można huśtawki, zarówno o tradycyjnej, krzesełkowej formie, jak i takie wahadłowe, wymagającej wspólnej zabawy dwójki dzieci. Dla nieco starszych dzieci gratką są przejścia linowe i inne urządzenia sprawnościowe, wymagające odrobiny koncentracji i pracy ciała, by utrzymać równowagę. Maluchy w tym czasie chętnie spędzą czas w sprężynowych bujakach, pozwalających na bezpieczne, lecz równocześnie dające dużo frajdy aktywności. Zazwyczaj materiałami wykonania poszczególnych elementów jest drewno lub metal. Obydwa materiały muszą być odpowiednio dostosowane, aby sprostały warunkom atmosferycznym, ale także obciążeniom wynikającym z ilości dzieci i ich wzmożonej aktywności. Drewno i metal stanowią podstawę konstrukcyjną, jednak stosowane są także materiały uzupełniające. Konieczne są one do zapewniania możliwości realizacji określonych funkcji zabawowych i technicznych. Wskazać więc można na siatki, po których można się wspinać lub skakać, czy łańcuchy, stanowiące połączenia pomiędzy poręczami i belkami, tworzącymi tory równowagi.

Kwestie techniczne

profesjonalne-place-zabawTwórcy wiedzą, że profesjonalne place zabaw muszą być skrupulatnie dostosowane do wielu wymagających okoliczności. Zazwyczaj funkcjonują one na przestrzeni otwartej, pod gołym niebem. Trzeba więc zwrócić uwagę czy materiały, które mają być zastosowane, są wystarczająco zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Konieczność przykrywania ich przed sezonem deszczowym byłoby niepotrzebnym utrudnieniem, wymagającym przechowywania plandek. Dodatkowo ograniczałoby to możliwość korzystania z nich dzieciom, odcinałoby je to bowiem już w środku jesieni, kiedy wzrasta częstotliwość opadów. Tymczasem dzieci korzystają z nich przecież także w suche i ciepłe jesienne dni, a nieraz nawet zimą. Materiały służące do wykonania placów i poszczególnych urządzeń muszą też wytrzymywać długotrwałe obciążenie, potęgowane przez biegi, skakanie i ogólny chaotyczny ruch, który się na nich odbywa. Oczywiście, aby całość była stabilna, odpowiednią moc muszą mieć nie tylko same materiały, lecz rolę ma także fachowy montaż. Wszystko musi być ze sobą właściwie i silnie połączone, by nie dochodziło do przeciążeń, naderwań czy rozchodzenia się poszczególnych elementów. Odpowiedzialność tego typu leży więc po stronie elementów łączących, takich jak śruby czy zespolenia, lecz także po stronie osoby, która wykonuje te działania. Z tego względu producenci i sprzedawcy powinni mieć w swoim zespole dobrych montażystów, którzy dokonają wypakowania urządzeń na miejscu i ich fachowego złożenia. Daje to gwarancję, że place zabaw zostaną odpowiednio rozstawione i połączone. Większą trwałość zapewnia tu chociażby posiadanie solidnych narzędzi, mających większą moc niż ręczna siła ludzka. Przekłada się to bezpośrednio na żywotność całości, ale także, co najważniejsze, bezpieczeństwo spędzających tu czas dzieci.