Problemy przy wynajmowaniu mieszkania

Szukając mieszkania do wynajęcia w Szczecinie natrafić możemy na spore trudności, wynikające po prostu z niewielkiej stosunkowo ich liczby. Wprawdzie samo odnalezienie oferty (i to nawet całkiem przyzwoitej) nie stanowi większego problemu, jednakże już wynajęcie (czyli doprowadzenie procesu szukania do zwycięskiego finału) to o wiele trudniejsza sprawa.

Po pierwsze dlatego, że właściciele mieszkań (szczególnie tych położonych w dobrej lokalizacji, ale pozostali również) nie muszą się praktycznie obawiać braku zainteresowania z powodu wspomnianych już ograniczeń liczby mieszkać w Szczecinie w ogóle. Dlatego też pozwalają sobie często na nonszalancję i swoiste castingi wśród osób zainteresowanych ofertami. Wpisując w Internecie frazę “mieszkania Szczecin” pojawią się, obok ofert prywatnych, również ogłoszenia biur, które oferują znalezienie odpowiadających nam ofert za nas. W przypadku skorzystania z ich pomocy biuro samo zajmie się selekcją ofert w kategoriach przez nas ustalonych: nie przekroczy określonej przez nas ceny, zaproponuje wskazaną lub zbliżoną lokalizację, uzgodni formalności z właścicielem.

Warto się nad taką formą zastanowić, ponieważ wielu właścicieli po prostu nie ogłasza się prywatnie, gdyż podpisali z owym biurem umowę. W takim wypadku nawet jeśli sami w jakiś sposób dotrzemy do właściciela, nie będzie on chciał (i nie będzie też mógł) wynająć nam mieszkania bez współpracy z biurem. Trzeba jednak uważać, ponieważ większość takich przedsiębiorstw pobiera od nas prowizję wstępną na zagmatwanych zasadach. Np. jeśli biuro znajdzie nam mieszkanie na warunkach jaki im podaliśmy lub bardzo zbliżonych a mimo to, mieszkanie nam się nie spodoba, wtedy prowizja może przepaść, oddadzą ją jedynie wtedy, jeśli to właściciel mieszkania wycofa się z wynajmu.