Opieka nad starszymi osobami

Różnice pomiędzy realiami pracy w Polsce i Niemczech są dla każdego doskonale uświadomione. To, co przez większość faktycznych i docelowych pracowników jest porównywalne na pierwszym miejscu, to oczywiście wysokość zarobków. Nie ma się co oszukiwać, u naszych zachodnich sąsiadów są one nieporównywalnie większe. Niektórzy z powołania, inni po prostu z racji realnych szans na znalezienie pracy w tym zakresie, postanawiają zatrudnić się do pomocy osobom starszym. Nie jest to łatwa praca, jednak pozwala osiągnąć satysfakcję. To drugie może odczuć szczególnie opiekunka osób starszych w Niemczech. Ona za swój wysiłek w ustalonym okresie rozliczeniowym odbierze należne, godne wynagrodzenie. Wyjazd o charakterze zarobkowym do Niemiec jest u nas bardzo popularny. Można w krótszym czasie zarobić więcej niż w Polsce, ale też liczyć na dobre warunki w innych kwestiach i poznać inne środowisko. Niemcy cenią sobie polskich pracowników, obdarzając uznaniem ich zaangażowanie i porządne podejście do pracy.

Zatrudnienie w Niemczech

opiekaZnalezienie i podjęcie pracy w Niemczech nie jest kwestią tylko wyszukania atrakcyjnej oferty, zazwyczaj za pośrednictwem serwisów internetowych. Trzeba jeszcze przejść przez proces rekrutacji i załatwić wymagane formalności. Z rekrutacją nie powinny mieć problemu osoby cechujące się cierpliwością, ciepłem, umiejętnością nawiązania kontaktu ze starszą osobą, nieraz chorą i zmęczoną, mającą też swoje przyzwyczajenia. Potrzebna jeszcze jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka, aby się z nią w miarę swobodnie porozumieć. Potem, jeśli chce się wykonywać pracę legalnie, należy wypełnić wszystkie formalności związane z miejscowym prawem. Pomocnym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zatrudnienia się za pośrednictwem specjalizujących się w takim pośrednictwie firm. Doświadczona i sumienna opiekunka osób starszych w Niemczech jest przez nie często poszukiwana, podobnie jak popularne są oferty związane z sezonowym zbiorem owoców czy grzybów.

Ostrożność przy podjęciu pracy

opiekunkaJak w każdym przypadku, podejmując działania związane z zatrudnieniem, trzeba wykazać się ostrożnością. W przypadku zatrudnienia za granicą ostrożność musi być jednak jeszcze większa, szczególnie gdy jest to pierwsze tego typu podejście. Jakby nie patrzeć, wyjeżdża się w nieznane sobie środowisko i obszar. Różne jest nie tylko to, co od razu dostrzegalne, czyli język, ale także prawa i regulacje związane z kwestią zamieszkania i zatrudnienia. W swojej nieświadomości można się więc naciąć na różne pułapki. Jedną z nich może być usiłowanie nakłonienia do zatrudnienia w oparciu o własną działalność gospodarczą. Jeśli jednak opiekunka osób starszych w Niemczech pracuje dla jednego podmiotu czy rodziny, nie warto, by stosowała takie rozwiązanie. Jest to nawet niebezpieczne dla pracownika, ponieważ niemieckie prawo nazywa takie działanie „pozorną działalnością gospodarczą” i jest to ścigane z ramienia Urzędu Skarbowego. Traci się też prawa wynikające z zapisów prawa pracy.

Zatrudnienie bezpośrednie

Z większości opinii, zarówno pozyskiwanych od specjalistów rynkowych jak i przede wszystkim od pracujących osób wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie bezpośrednio u konkretnej rodziny. Nie traci się wtedy żadnej części środków, które pobrałaby firma pośrednicząca w tym procesie. Przy tym ma się pełne prawa i ochronę. Podpisuje się prawomocną umowę określającą ilość godzin pracy i wysokość wynagrodzenia. Ma się też pełne ubezpieczenie, zapewniające środki w razie pojawienia się choroby czy czasowej niezdolności do pracy.

Więcej informacji: http://www.maschteam.pl