Ocieplanie poddasza użytkowego

Ocieplenie poddasza należy wykonać wtedy, gdy dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Najczęściej taką izolację wykonuje się z wełny mineralnej. Jest to materiał bardzo powszechnie stosowany. Materiał izolacyjny można układać między krokwiami albo na sztywnym poszyciu pod pokryciem.

Obowiązkowo należy wykonać ocieplenie poddasza. Dzięki temu, przez dach nie będzie uciekało ciepłe powietrze z naszego domu. Jeżeli poddasze w dodatku jest przeznaczone do celu mieszkalnego, wtedy obowiązkowo należy ocieplić połacie dachu. Pozwoli to mieszkanie w komfortowym domu bez start ciepła. Prace ociepleniowe pod skosami rozpoczyna się nie wcześniej niż wtedy, gdy dom jest doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Nie musi więc być wykończony, ale powinien mieć wstawione okna i ułożone pokrycie dachowe. Jest to najlepszy czas, aby rozpocząć prace związane z ociepleniem.

Aby ocieplenie poddasza mogło zostać wykonane właściwe, najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. Jest ona dobrym izolatorem termicznym. Odznacza się również bardzo dużą sprężystością. Szczelnie wypełnia wszystkie przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Ponadto, ocieplenie poddasza najlepiej wykonać przy użyciu wełny o dużej sprężystości, która jest średnio twarda. Wełna ma też jedną zaletę, która wyróżnia ją spośród pozostałych materiałów termoizolacyjnych możliwych do zastosowania na poddaszu – jest niepalna. W razie pożaru chroni drewnianą konstrukcję dachu przed ogniem.

Czasem do ocieplania poddasza wykorzystywane są również płyty ze sprężystego styropianu. Dzięki temu, że zostały na nich wykonane mechanicznie nacięcia, doskonale sprężynuje i wypełnia przestrzeń miedzy kotwami. Można także zdecydować się na płyty z grafitowego styropianu. Odznaczają się one lepszą izolacyjnością niż biały styropian. Optymalna grubość ocieplenia powinna wynosić 20-25 cm. Może to być również 30 cm, jeżeli mamy dom energooszczędny. Wtedy ocieplenie poddasza musi być dużo bardziej solidne, aby faktycznie nawet milimetry ciepła nie uciekały z budynku.

Źródło: nowoczesneizolacje.eu