Mieszkania dla studentów

Życie codzienne prostego studenta, niezależnie od kierunku jaki wybrał, niekoniecznie zawsze jest takie różowe i zabawne jak tego chcą przeróżne mity, legendy i stereotypy. Abstrahując już nawet od samej nauki, student – szczególnie jeśli pochodzi z innego miasta niż to, w którym znajduje się jego uczelnia musi sprostać wielu wyzwaniom, przede wszystkim finansowym. Najważniejsze z nich, a zarazem najtrudniejsze do pokonania jest oczywiście kwestia akomodacji.

Już na starcie przygody ze studiowaniem student – outlander napotyka problem znalezienia dla siebie mieszkania. Gdy szukamy mieszkania, Szczecin jawi nam się jako miasto wrogie, nieprzystępne i po prostu… słabo „zaopatrzone”! Stosunkowo niewielka liczba sensownych ofert wynajmu mieszkania w Szczecinie (a ofert otwartych dla studentów jest jeszcze mniej) generuje swoistą walkę między młodymi ludźmi. To nie właściciele mieszkań muszą w tej sytuacji dobrze zareklamować swoje lokum, tylko chętni na wynajem klienci zmuszeni są do reklamy swojej osoby aby właściciel zechciał wynająć mieszkanie właśnie im a nie komu innemu! To właściciel wybiera klienta, a nie klient towar!

W dalszej kolejności oporna staje się cena. Co prawda w porównaniu z innymi miastami (Krakowem, Warszawą, Wrocławiem) miesięczna cena wynajmu mieszkania w Szczecinie nie należy do najwyższych, jednakże koszt około 1500 zł. plus tzw. media to jak dla jednej młodej osoby – studenta zdecydowanie za wiele. Dlatego też musi on znaleźć najlepiej 2 lub 3 inne osoby, które zechcą dzielić z nim mieszkanie i koszty. Poza tym oczywiście koszt utrzymania – jedzenia itp. wzrastają, gdy sami siebie zaopatrujemy w stosunku do czasu, gdy mieszkaliśmy z rodziną. Wszystkie te wydatki nagromadzą się jeszcze przed rozpoczęciem „życia studenckiego” które to przecież pochłonie ich również nie mało.