Aranżacja oświetlenia w salonie

Jeśli wprowadzamy się do nowego mieszkania warto pamiętać o bardzo istotnym elemencie jakim jest odpowiednia aranżacja oświetlenia i wybór odpowiednich lamp. Warto odwiedzić pobliski sklep z lampami albo salon z oświetleniem i wybrać coś odpowiedniego do swojego mieszkania. Wybór nie jest łatwy ponieważ aktualnie sklepy z lampami oferują bardzo szeroką ofertę na przeróżne produkty związane z oświetleniem. Ten artykuł przybliży elementy oświetlenia, na które warto zwrócić uwagę.

Oczywiście najważniejszym pomieszczeniem w domu, które wymaga różnorodnego oświetlenia jest salon. W salonie możemy zastosować przeróżne lampy takie jak: lampy sufitowe, stołowe, podłogowe oraz kinkiety. Warto pamiętać, że aranżacja oświetlenia musi być tak zaplanowana, aby można było używać różnych źródeł oświetlenia niezależnie od siebie. Wtedy możemy stosować różne warianty i np. włączyć jedno oświetlenie a inne wyłączyć. Oświetlenie w salonie powinno spełniać trzy podstawowe funkcje. Przede wszystkim powinno dobrze oświetlać, czyli precyzyjnie doświetlać różne strefy pomieszczenia oraz dobrze je oświetlać, czyli rozjaśniać pomieszczenie tak aby najważniejsze jego punkty były dobrze widoczne. Poza tym oświetlenie powinno dekorować pomieszczenie, czyli budować odpowiedni nastrój. Dodatkowo powinno podkreślać niektóre elementy wyposażenia, czyli dobrze oświetlać obrazy i inne istotne elementy.

Aranżacja oświetlenia z lampą sufitową

sufitowaDobrym przykładem ważnego elementu oświetlenia jest lampa sufitowa. Jest ona zawieszona pod sufitem, ale może też być wbudowana w sufit. Najważniejszym zadaniem lampy jest dobre oświetlenie salonu. W przypadku wysokich pomieszczeń, można zastosować duży żyrandol, który będzie dodatkowo ozdabiał salon. W niskich pomieszczeniach lepiej będzie zastosować płaski plafon. Niezależnie od modelu, klosz nie powinien się znajdować niżej niż 200 cm od podłogi, żeby odległość dawała gwarancję swobodnego przejścia pod tak umieszczoną lampą. Lampy sufitowe mogą świecić zarówno w dół jak i w górę. Jeśli wybieramy model świecący w górę to warto pomalować sufit na kolor biały. Wtedy zadziała jak duży ekran i będzie odbijał światło. Najlepiej lampy sufitowe montować na samym środku sufitu. Wtedy oświetlenie działa równomiernie na całe pomieszczenie. Jeśli salon ma skomplikowane kształty, wtedy lepiej wybrać dwa albo nawet trzy punkty świetlne. Dzięki temu oświetlenie będzie działało na poszczególne strefy.

Jakie zatem są plusy i minusy lampy sufitowej?

Pomimo dwóch wad, które udało się znaleźć jest też kilka plusów. Zestawienie prezentuje się następująco:

Plusy

  • Bardzo dobre ogólne oświetlenie.
  • Prostota włączania – z reguły włącznik jest przy drzwiach na odpowiedniej wysokości.
  • Unikam nieestetycznych kabli plątających się w różnych miejscach

Minusy

  • Lampy są dość trudne do zainstalowania, szczególnie jeśli decydujemy się na nie już po budowie lub remoncie.
  • Problematyczne są też wymiany żarówek oraz czyszczenie, ponieważ lampa jest z reguły zawieszona wysoko, przez co trudniej dosięgnąć jej bez stawania na drabinie.

 

lampaNależy pamiętać, że nowoczesne technologie związane z takim tematem jak aranżacja oświetlenia dają zupełnie nowe możliwości. Jednym z takich elementów jest fakt, że przy włącznikach lamp sufitowych można stosować ściemniacze. Pozwalają one dozować odpowiednią ilość oświetlenia. W tym wypadku górne oświetlenie pełni wtedy także funkcję dekoracyjną. Aranżacja oświetlenia daje w dzisiejszych czasach duże pole manewru i tylko od nas samych zależy jak urządzimy salon czy jakiekolwiek inne pomieszczenie wymagające odpowiedniego oświetlenia. Warto wybrać się do odpowiedniego sklepu z lampami i wybrać odpowiedni produkt dla siebie.

Odpowiednio dopasowane oświetlenie możesz kupić w profesjonalnym sklepie z lampami: http://www.dalux.pl